Zbieraj zniżki w OC od młodych lat mądrze

Wysokie składki OC nie są powodem do radości dla żadnego kierowcy, a już w szczególności niedoświadczonych i młodych. Aby w przyszłości uniknąć kolejnych wysokich opłat, warto od samego początku zadbać o nienaganną historię ubezpieczeniową. Pomogą w tym zniżki OC – sprawdź jak je uzyskać.

Podwyżki odnotowane na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych pod koniec 2016 roku i na początku 2017 roku były szokujące przede wszystkim dla młodych kierowców, którzy ubezpieczali swój pierwszy pojazd. Średnia wysokość składki dochodziła nawet do 7000 zł, co dla większości osób stanowiło nie lada wydatek. Aby uniknąć konieczności płacenia tak wysokich składek w przyszłości – w razie podobnych podwyżek, warto zbierać zniżki na ubezpieczenie OC.

Jak uzyskać zniżki OC?

Zniżki OC zostały stworzone przez towarzystwa ubezpieczeniowe w celu zmniejszenia liczby kolizji, a co za tym idzie – ograniczenia wypłaty odszkodowań osobom pokrzywdzonym. Stanowią formę nagrody za dobrą historię ubezpieczeniową konkretnego kierowcy, tj. jazdę bez żadnych szkód na swoim koncie. Każdy rok bez odnotowanej kolizji oznacza 1 próg w dół w tabeli Bonus Malus.

Uzyskane zniżki pozwalają obniżyć wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego – niezależnie od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym została wykupiona polisa. Nie ma też znaczenia wysokość opłacanej składki – zniżki przysługują również w przypadku najtańszego ubezpieczenia OC w porównywarce Rankomat.pl.

Ile można oszczędzić, mając zniżki?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od stawki bazowej ubezpieczenia oraz od aktualnie wypracowanych zniżek. Biorąc jednak pod uwagę tabelę Bonus Malus dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, maksymalna wysokość zniżek wynosi 60 proc. (wyjątek stanowi Proama, gdzie można obniżyć składkę na OC nawet o 70 proc.). Warto jednak mieć świadomość, że pierwsza umowa z ubezpieczycielem nie oznacza maksymalnych zniżek. Do nich dochodzi się stopniowo, rok po roku – pod warunkiem bezszkodowej jazdy przez każde 12 miesięcy.

Tak przedstawia się tabela Bonus Malus w PZU – co z niej wynika?

Źródło: pzu.pl

Jako młody kierowca płacisz stawkę bazową (100 proc. wartości ubezpieczenia) – pod warunkiem, że ubezpieczyciel nie zastosował stawki zaostrzonej ze względu np. na młody wiek czy brak doświadczenia. Po 12 miesiącach jazdy bez szkód przeskakujesz o 1 próg w dół, co daje zniżkę 10 proc. Po drugim roku bezszkodowej jazdy zniżka wynosi już 20 proc. Po trzech latach płacisz OC tańsze o 25 proc. w porównaniu ze stawką podstawową, zaś uzyskanie maksymalnej zniżki (60 proc.) zajmuje łącznie 8 lat – warunek jest jednak taki, że w ciągu tego okresu na Twoim koncie nie może pojawić się żadna stłuczka spowodowana z Twojej winy.

Jeżdżąc bezpiecznie i rozważnie, wysokość składki OC możesz obniżyć nawet o 60 proc. Warto więc być bezszkodowym kierowcą od najmłodszych lat.

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również