Fiat Panda - dobra opcja dla oszczędnych estetów

Fiat Panda jest samochodem o niezwykle barwnej i długiej historii. Model ten zadebiutował na rynku motoryzacyjnym już w latach osiemdziesiątych. Inżynierem, który był odpowiedzialny za stworzenie projektu pierwszej generacji był Giorgetto Giugiaro.

Zamysłem twórców było przede wszystkim wykreowanie prostego i taniego w eksploatacji pojazdu miejskiego, który z powodzeniem będzie wpisywał się w potrzeby zwykłych zjadaczy chleba, którym samochód służył przede wszystkim do pracy. Stąd wynika skromny design rzeczonego modelu samochodu, który przejawia się między innymi w płaskich szybach oraz niewyszukanych prostokątnych reflektorach. Tak uproszczona konstrukcja pojazdu przyczyniła się do niskiej ceny samochodu, która sprawiała, że samochód cieszył się niezwykłą popularnością wśród obywateli Italii. Fakt ten spowodował, że auto w swojej pierwotnej wersji było produkowane aż do 2003 roku.

Obecnie na światowym rynku sprzedawany jest najnowszy wariant rzeczonego modelu samochodu, mianowicie Panda III. Najnowszy wariant opisywanego modelu samochodu charakteryzuje się nieco bardziej elegancką stylistyką, która sprawia, że samochód ten może stać się kolejnym rynkowym przebojem Fiata. Nie trzeba zresztą nikogo uświadamiać, że włoska firma sprawdza się doskonale w roli producenta tanich w eksploatacji aut małolitrażowych.

Test auta Fiat Panda III wykazuje, że rzeczony model samochodu charakteryzuje się niezwykle funkcjonalną skrzynią biegów. Na uwagę zasługuje także ergonomiczny układ poszczególnych elementów wyposażenia. Sprawia to, że kierowca może skupić się w pełni na jeździe i nie jest zmuszony rozpraszać się niepotrzebnymi detalami. Kolejnym walorem, jakim odznacza się model samochodu Fiat Panda III, jest bardzo dobra widoczność w czasie kierowania pojazdem.

Obiektywne opinie o samochodzie zawierają niestety także mankamenty opisywanego modelu auta. Do minusów zaliczyć można przede wszystkim niewielką przestrzeń, jaka jest oddana do dyspozycji kierowcy i pasażerów oraz stosunkowo prymitywny jak na dzisiejsze standardy układ wentylacji i ogrzewania.

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również