Czy warto zainwestować w powłokę ceramiczną na lakier?

Lakier, który jest utrzymany w dobrym stanie sprawia, że auto prezentuje się bardzo dobrze. Do zabezpieczania lakieru na samochodach stosowane są dzisiaj powłoki ceramiczne. Chronią one lakier, łatwiej też jest dbać o czystość samochodu. Czy naprawdę warto taką warstwę nałożyć? Powłoka ceramiczna to sposób na zabezpieczenie lakieru na samochodzie. Nałożenie tej powłoki jest stosunkowo drogie. Można za to zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Czy ta ochronna powłoka naprawdę jest warta swojej ceny?

 Powłoki ceramiczne należą do preparatów, które zabezpieczają lakier. Mają one właściwości, które sprawiają, że lakier zostaje „uszczelniony”. Pamiętajmy, że sama powłoka lakiernicza nie chroni samochodu w stu procentach przed solą, innymi środkami chemicznymi stosowanymi zimą do odśnieżania dróg, wodą. Wcześniej czy później na samochodzie pojawią się ślady rdzy. Lakier na samochodach można chronić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.

Osoby, które zajmują się renowacją zabytkowych samochodów, pod lakier nakładają podkład epoksydowy, który doskonale chroni zabytkowy samochód przed rdzą. Nałożenie podkładu epoksydowego czy akrylowego to sposób na to, aby zabezpieczyć lakier od wewnątrz. Do zabezpieczania lakieru od zewnątrz stosowane są preparaty polimerowe. Jednym a najbardziej popularnych sposobów zabezpieczania lakieru jest woskowanie karoserii. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na nałożenie powłoki ceramicznej. Spośród wszystkich wymienionych środków, powłoka ceramiczna tworzy najbardziej trwała powłokę. „Uszczelnia” ona lakier, plusem jest także to, że auto brudzi się zdecydowanie wolniej, a zabrudzeń można pozbyć się znacznie łatwiej.

Nie wiesz czy wybrać powłokę ceramiczną czy też hydrofobową ?

Zasięgnij porady specjalistów na http://powlokiceramiczne.edu.pl/powloki-hybrydowe/zbtv/powloka-ceramiczna-czy-kwarcowa-a-moze-hybrydowa-cz-ii.html >>

Nałożenie powłoki ceramicznej nie chroni lakieru przed zarysowaniami. Warto jednak wiedzieć, że zarysowania pojawią się trochę później. Powłoki ceramiczne mogą być twarde lub miękkie. Wbrew pozorom te pierwsze nie stanowią zabezpieczenia przed mechanicznymi uszkodzeniami lakieru. Są one nakładane zbyt cienką warstwą. Właściwości powłoki ceramicznej Zmycie powłoki ceramicznej jest bardzo trudne. Po nałożeniu jej na lakier zyskuje on zdolność odpychania cząsteczek wody; powłoka ceramiczna tworzy bowiem na powierzchni lakieru warstwę hydrofobową. Powłoka ceramiczna nie zwiększa estetyki lakieru. Z tego powodu bardzo często powłoki ceramiczne złożone są z dwóch warstw.

Warstwa pierwsza to podstawowa powłoka. Warstwę drugą tworzy preparat, który wygląda lakier i dodaje mu urody. Warstwy te można nakładać oddzielnie, ale zadowalający efekt osiąga się tylko wtedy, gdy stosuje się je razem. Powłokę ceramiczną można nakładać tylko na czysty i odtłuszczony lakier. Tylko na takiej powierzchni powłoka ceramiczna spełni swoją rolę. Osoby, które zdecydują się nałożyć powłokę ceramiczną powinny pamiętać, że nie służy jej mycie w myjni automatycznej. Pod wpływem środków używanych do mycia powłoka ta rysuje się i ściera. Powłoka ceramiczna utrzyma się na lakierze maksymalnie przez dwa lata, ale pod warunkiem, że auto będzie myte czystą wodą z dodatkiem dobrego szamponu.

 

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również