Nie kupiłeś OC na czas? Licz się z karą!

Istnieją takie sprawy, o których nie można zapominać. Urodziny najbliższej osoby, odebranie dziecka ze szkoły, zatankowanie paliwa przed wyjazdem w długą trasę, ale również przedłużenie OC. Nie wykupując ubezpieczenia na czas, narażasz się na wysokie kary finansowe, dlatego koniecznie pamiętaj o tym obowiązku.

Dlaczego trzeba mieć OC

OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie, od którego nie ma ucieczki. Jeśli jesteś właścicielem pojazdu poruszającego się po drogach publicznych w Polsce, zgodnie z prawem musisz mieć tę polisę. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje ona odszkodowania ofiarom i osobom poszkodowanym w wypadkach, kolizjach i stłuczkach, które są wypłacane z polisy OC sprawcy. Gdyby sprawca nie miał tego ubezpieczenia, musiałbym zapłacić za wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni, co mogłoby uszczuplić jego budżet o dziesiątki, a w skrajnych przypadkach nawet setki tysięcy zł.

Trudno oczekiwać, żeby każdy kierowca za wyrządzone przez siebie szkody i obrażenia mógł odpowiadać cywilnie do kwoty będącej równowartością 6 070 000 euro, bo tyle wynosi suma ubezpieczenia OC. To oznacza, że kto posiada aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej i spowoduje wypadek, nie będzie musiał płacić za szkody i obrażenia z własnej kieszeni, o ile zostaną wycenione na kwotę niższą niż wspomniana równowartość 6 070 000 euro. Gdyby nie istniał obowiązek wykupowania OC, poszkodowanym byłoby bardzo trudno dochodzić swoich praw, szczególnie w przypadku poważnych szkód i obrażeń. Właśnie dlatego wprowadzono kary za brak aktualnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Wysokie kary za brak OC

Co grozi za brak OC? Wysoka grzywna, której wartość zależy od rodzaju pojazdu i liczby dni bez ubezpieczenia. Mianowicie najsurowsze kary czekają na właścicieli pojazdów ciężarowych i autobusów (nawet 6300 zł), podczas gdy najmniej zapłacą posiadacze jednośladów. Z kolei w przypadku samochodów osobowych grzywna wynosi 840 zł przy braku OC przez 3 dni, 2100 zł od 4 do 14 dni i 4200 zł powyżej 14 dni. Co istotne, kary są przyznawane automatycznie – o ile jeszcze kilka lat temu konieczna była kontrola policyjna, żeby nałożyć grzywnę, o tyle obecnie system informatyczny we własnym zakresie przeszukuje bazę pojazdów i wynajduje te, które nie mają obowiązkowego OC.

Pamiętaj więc, żeby koniecznie wykupić na czas polisę od odpowiedzialności cywilnej. Najlepiej zapisz sobie w kalendarzu, kiedy kończy się jej ważność, żeby odpowiednio wcześnie ją odnowić – niezależnie od tego, czy zamierzasz kupić ubezpieczenie OC na raty, czy opłacić je za jednym razem.

 

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również