Sprawdzamy samochód po zimie

Wraz z nadejściem wiosny właściciele samochodów powinni zająć się serwisowaniem samochodu, przygotowując go na nowy sezon po zimie. Nie ma znaczenia, czy samochód spędził zimę w ciepłym garażu, czy codziennie jeździł po zaśnieżonych ulicach. Każdorazowo sprawdzamy samochód po zimie.

Karoseria i opony

Zacznij od sprawdzenia karoserii. Jest to szczególnie ważne w przypadku samochodów, które są aktywnie eksploatowane zimą. Zmiany temperatury, odczynniki i złej jakości drogi mogą spowodować uszkodzenia. Oczywiście nie zawsze samochód wymaga poważnych inwestycji lub jakiejś naprawy po zimie, ale każdy właściciel samochodu musi to sprawdzić i się upewnić. Logiczne jest rozpoczęcie kontroli od karoserii samochodu. Jeśli w zimie złapiesz zadrapania lub uszkodzenia lakieru, to korozja może natychmiast zacząć niszczyć metal. Przede wszystkim umyj samochód i dokładnie obejrzyj go ze wszystkich stron. Najlepiej jest podnieść samochód. Najbardziej wrażliwe są maska i przednie skrzydła samochodu. Kamienie lecące spod kół mogą łatwo uszkodzić te elementy. Warto zobaczyć opony zimowe. Jeśli po zimowym sezonie opony mają duże zużycie, lepiej od razu kupić nowe - na koniec sezonu są dobre rabaty w sklepach. Gdy temperatura wynosi + 5-7 stopni, opony zimowe należy zmienić na letnie. Bardzo często metal tłumika koroduje odczynnikami podczas zimy. Uszkodzenie można łatwo ustalić, po prostu nasłuchując podczas unoszenia podnośnikiem, aby upewnić się, że rura wydechowa musi zostać wymieniona lub naprawiona. Płyny techniczne to zupełnie inna kategoria. Chociaż zaleca się wymianę oleju i innych smarów na przebieg co 8-10 tysięcy kilometrów, niektórzy kierowcy robią to pod koniec zimy i na początku jesieni. Tak więc wraz z nadejściem pierwszego ciepła zmienia się również olej. Serwis zaleca wymianę hamulca i płynu chłodzącego bezawaryjnie.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Zdecydowanie warto sprawdzić klimatyzator. Zimą rzadko go używamy, a gdy nadchodzi upał, możemy się rozczarować jego stanem. Jeśli wnętrze nie ochładza się, należy skontaktować się z profesjonalistami w celu uzupełnienia lub naprawy klimatyzatora. Sprawdź wartość układu chłodzenia silnika. Rozgrzej samochód w garażu i poczekaj na włączenie czujnika termostatu. Sprawdź akumulator i w razie potrzeby wymień go na nowy. Sprawdź stan układów hamulcowych. Do testów lepiej jest jechać po wolnej drodze, na której nikogo nie ma, i spróbować hamować z prędkością 40-50 km / h. Po zimie zdecydowanie należy zdiagnozować podwozie samochodu. Możesz to zrobić sam, słuchając dźwięku obracania się wszystkich ruchomych części lub szukając zabawy na windzie. Sprawdź też osiowanie kół. Nawet bez wizyty w serwisie możesz łatwo zrozumieć, czy potrzebujesz tutaj zmiany. Przy prędkości powyżej 70 km / h wystarczy zwolnić kierownicę na kilka sekund. Jeśli samochód prowadzi na bok, lepiej skontaktować się z serwisem. Przed sprawdzeniem upewnij się, że wszystkie opony są napompowane jednakowo. Do tego dochodzi też ocena stanu filtra powietrza, sprawdzanie poziomu płynów technicznych, ocena stanu pasów napędowych, czyszczenie siedzeń, dywanów i podłóg i suszenie wnętrza.

Zajrzyj również na http://auto-partners.pl/sprawdzanie-auta-po-zimie_yzpm.a  i sprawdź co jeszcze możesz zrobić dla swojego samochodu po ziemie !

 

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również