Ile możesz zaoszczędzić na OC?

Każdy właściciel samochodu w Polsce zastanawia się nad tym, jak zaoszczędzić na OC, a przynajmniej powinien. Po co przepłacać? Zorientuj się, ile pieniędzy zostaje w kieszeni dzięki kilku prostym trikom.

Realne oszczędności na OC

Od czasu, kiedy konkurencja na rynku ubezpieczeniowym stała się faktem, minęło wiele lat. Mnogość narzędzi marketingowych, wzrost zamożności Polaków, powszechny dostęp do Internetu – te wszystkie elementy wpłynęły na to, że obok PZU i Warty wyrosło bardzo wiele firm, w których można ubezpieczyć samochód. A jeśli chodzi o OC, jest to przecież czynność obowiązkowa. Za niedopełnienie formalności płaci się wysokie kary finansowe. OC trzeba mieć i basta!

Gdy rosła konkurencja, odbijało się to pozytywnie na cenach. Skoro polisa zawsze działa identycznie, ale wysokość składki ustala się indywidualnie, ubezpieczyciele zaczęli kusić promocjami, a wręcz dumpingowymi kwotami. Nikomu nie był potrzebny na przykład kalkulator-oc-ac.auto.pl, ponieważ OC można było wykupić za niewielkie pieniądze i nie bito na alarm. Niestety, ale ten stan nie mógł trwać w nieskończoność.

Od kilku lat obserwujemy, jak ubezpieczyciele solidarnie zwiększają ceny, w dość szybkim tempie, ku rozpaczy milionów Polaków. Różnice w cenach OC mogą wynosić nawet kilkaset złotych, i to nie 100-200, a na przykład 600-700! Przyznasz, że jest nad czym myśleć. Ponieważ takie pieniądze są warte odrobiny wysiłku, pora przedstawić metody na oszczędności. Polisa, którą trzeba wykupić, może nie być aż tak droga, jak myślisz!

Sposoby na tańsze OC

Już wspomnieliśmy, że cena OC zależy od wielu indywidualnych czynników. Podstawowym jest wysokość uzyskanych zniżek wyrażona w procentach. Ze względu na bezszkodową jazdę przez kilka lat możesz wypracować sobie maksymalnie 60% ulgi od podstawowej ceny ubezpieczenia. Dlatego elementarna rada brzmi dość oczywiście: zachowaj czujność i ostrożność na drodze! Żadnego wymuszania, łamania przepisów, narażania się na stłuczkę, bo możesz na tym tylko stracić.

Idźmy dalej: początkujący kierowcy w młodym wieku mają szczególnie ciężko, ponieważ propozycja OC dla nich zawsze jest droga, a w dodatku nie udało im się uzyskać zniżek. Aby złagodzić nieco wydatek, mogą za to zarejestrować samochód z kimś, kto takie ulgi posiada, na przykład dziadkiem, matką czy ojcem.

Niektórzy przepłacają tylko z uwagi na brak dostatecznej wiedzy formalnej. Choćby kłopotliwe, podwójne OC – jak tego uniknąć? Wystarczy pamiętać, by rozwiązać umowę z dotychczasową firmą, zanim dokument się automatycznie przedłuży na kolejny rok. A przede wszystkim – przed zakupem polisy należy korzystać z kalkulatorów OC. Wypełniasz jeden formularz i dowiadujesz się, który ubezpieczyciel ma dla Ciebie najkorzystniejsze, czyli najtańsze warunki. I tak oszczędzasz nawet kilkaset złotych.

 

Autor

Auto-Moto24.pl

Serwis motoryzacyjny

Zobacz również